Wystawa Rozpoznanie
Realizacje studentów Pracowni Narracji Fotograficznej
Wydział Sztuki Mediów
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Autorzy prac: Tymek Bryndal, Marianna Januszewicz, Agnieszka Mastalerz, Magdalena Morawik, Kuba Mozolewski, Laura Ociepa, Anna Pełszyńska, Marta Pociecha, Artur Prymon, Michał Szaranowicz, Piotr Urbaniec,
Wiktoria Wojciechowska, Weronika Wysocka, Jakub Wysocki.
Kurator: dr hab. Prot Jarnuszkiewicz, prof. ASP
Współpraca kuratorska: dr Iza Maciusowicz
www.pracownianarracjifotograficznej.com
Wernisaż 10 czerwca 2016, godz. 20:30
NEY GALLERY & PRINTS
ul. Spokojna 5
01 – 044 Warszawa
Wystawa otwarta do 24 czerwca 2016
wt.-pt.: 12-18
sb.-nd.: 13-18
Ta wystawa jest już kolejną prezentacją prac studentów Pracowni Narracji Fotograficznej Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tym razem do udziału zaprosiłem 14 młodych twórców, których prace moim zdaniem łączy wspólny temat - rozpoznanie.
Rozpoznanie rozumiane jako zbiór środków i działań niezbędnych do pozyskania danych na temat zdarzeń i obszarów w otaczającej nas rzeczywistości. Często także jako informacja na temat kondycji podmiotu. Mam poczucie, iż to hasło z pogranicza wojskowości i medycyny niezwykle trafnie odzwierciedla charakter prowadzonych w pracowni rozmów o metodach obrazowania przynależnych medium fotografii i video. Dwoistość obszarów jego wykorzystania - jeden wiązany z agresją, drugi zaś z niesieniem pomocy, przywodzi mi na myśl potęgę medium obrazowania wiążącego się z mimetycznością fotografii. Szerokość interpretacji i zdolność stawiania zagadnień w nowym kontekście.
Daje to możliwość nowej interpretacji pozornie oczywistych sytuacji i wyniesienia banału poza kontekst codzienności. Dyskutowania w obrębie przedstawienia wizualnego i odkrywania nowej niezwykłej funkcji pozornie znanego elementu.
Zapraszam Państwa do odbycia własnego rekonesansu tych różnorodnych prac.
dr hab. Prot Jarnuszkiewicz, prof. ASP