Maryna Tomaszewska „Periodyk Najgorszy” nr 9: Kobiety

Język: polski
Redaktorka naczelna: Maryna Tomaszewska
ISSN 2658-0012

Najnowszy numer „Periodyka Najgorszego”, czasopisma wydawanego przez dr Marynę Tomaszewską, to próba zmierzenia się z tematem kobiecości – nie tylko ze stereotypami, które się z nią wiążą, lecz także z jej skrajnościami. W Polsce z jednej strony mamy radykalne feministki, z drugiej strażniczki wartości konserwatywnych, upatrujące rolę kobiety przy mężu. Po środku znajdziemy „obraz” wysportowanej, wyedukowanej, szczupłej i bezwiekowej kobiety sukcesu, której główną cechą jest multitasking. Gdzie leży prawda?

Być może odpowiedź znajduje się na jednej ze 120 stron najnowszego numeru „Periodyka Najgorszego”. Artykuły o celebrytkach i zapomnianych pisarkach, statystyki, porady, opowiadania, eseje wizualne, teksty z dziedziny astrologii, kulinaria, kącik poetycki i matrymonialny – każdy znajdzie coś dla siebie.

Periodyk Najgorszy” to czasopismo artystyczne wydawane przez Marynę Tomaszewską od 2009 roku. To wystawa w formie drukowanej – każdy numer porusza się wokół jednego konkretnego tematu, zapraszając współautorów do jego interpretacji i redefinicji. Magazyn zawiera prace artystyczne, fotograficzne, literackie, konceptualne, teoretyczne i krytyczne, które składają się na różnorodny obraz wiodącego wątku.

Do tej pory ukazały się̨ numery badające taką problematykę, jak: polskosść, czas, jedzenie czy złoto. Wśród autorów są artyści, dziennikarze, poeci, kuratorzy i teoretycy sztuki. „Periodyk Najgorszy” brał udział we wszystkich znaczących targach art booków i czasopism artystycznych na świecie: NY Art Book Fair w MoMA PS1, LA Art Book Fair w MOCA Los Angeles czy London Art Book Fair w Whitechapel Gallery.

Znajduje się także w kolekcjach m.in.: Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork, USA; University of California, USA; University of Illinois, USA; Central Connecticut State University, USA; Victoria and Albert Museum, Wielka Brytania.

Autorki i autorzy 9. numeru:
Tymek Bryndal
Bolesław Chromry