Następstwa. Outcomes. to kolejna odsłona twórczości i zarazem indywidualna wystawa malarstwa Marcina Jasika. Tym razem Autor prezentuje dwadzieścia jeden płócien stanowiących jednorodny, niezwykle interesujący zbiór prac.
Przeglądając kolejne cykle widać konsekwencję i twórczą ewolucję Artysty. Z kilkudziesięciu obrazów stanowiących odrębne, następujące po sobie w czasie malarskie serie, powstała nowa jakość prezentowana w Muzeum im. Bolesława Biegasa. Gama barwna to spójna opowieść o tym co dla malarza stanowi wartość kolorystyczną a może jest jej zaprzeczeniem, na którego kanwie powstaje nowa wartość. (…) przez kilkanaście lat myślałem o obrazie jako zestawianiu barw. Czerń traktuje jako coś bardzo surowego, niemalarskiego, bardziej graficznego. Czerń traktuje jako mój prywatny regres i uproszczenie - pozbywanie walorów i słów malarstwa.- mówi Autor. Pozbywając się jednak języka wykształca nową, osobistą formę komunikacji nie tylko z odbiorcami swojej sztuki ale przede wszystkim ze sobą samym.
Czerń w obrazach Jasika pojawia się w różnorodnych interpretacjach formalnych stanowiąc fundament kompozycji, jego ramę, dopowiedzenie a czasem jedynie delikatny ślad dopełniający pozostałą gamę barw…
Innym razem wchodzimy w biel. Nie zawsze w pełni obecną ale zawsze traktowaną z niezwykłą powagą, stanowiącą często dopełnienie dialogu ciepłych ugrów, zgaszonych czerwieni a także szlachetnej zieleni i szarego błękitu pojawiających się w najnowszych realizacjach. W części prac Autor stosuje czarną albo przezroczystą folię, która po zetknięciu z surową i naturalną płaszczyzną płótna powoduje duży kontrast tworząc założone przez Artystę napięcie a poprzez padające na nią światło wprowadza do malarstwa nowe spojrzenie na jego odbiór. Obraz zyskuje na trzecim wymiarze i żyje dzięki nieprzewidywalnemu światłu układającemu się na sztucznym, gładkim materiale. (…) malując cykl obrazów o układzie psychologicznym - napięcie/ulga, na jednym z nich użyłem właśnie foli strecht'owej, którą napiąłem przez całą długość blejtramu...- definiuje swoje artystyczne wybory.
Na niektórych obrazach pojawiają się litery A, B, C stanowiąc element wyprowadzający odbiorcę
z kompletnie abstrakcyjnego obszaru barw i wprowadzając w liternicze punkty odniesienia, które
są dla Artysty odpowiedzią na potrzebę usystematyzowania...
Część prezentowanych na wystawie obrazów to fragment cyklu dyplomowego W poszukiwaniu niewiadomej, który powstał w roku 2019 w Pracowni prof. Wojciecha Cieśniewskiego na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którego Jasik jest absolwentem.
Obrazy eksponowane na wystawie są silnie zakorzenione we współczesnym malarstwie, pozostawiając jednak miejsce Artyście na indywidualność a odbiorcom jego sztuki na głębokie doznania estetyczne i duchowe.
Wernisaż wystawy odbędzie się 2.09 o godz. 19 w Muzeum im. Bolesława Biegasa.
Prezentację oglądać będzie można do 23.09.
Kuratorką wystawy jest dr Katarzyna Stanny z Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP.