Prowadząca
dr Izabela Maciusowicz
Pracownia od 3 do 6 semestru studiów I stopnia, dyplomująca I stopień
Treści programowe nauczania
Na początku zajęć definiujemy obszar naszych działań. Określamy czym jest kreacja w fotografii. Omawiamy różne strategie, które pozwalają na kreowanie zdjęć. Wykorzystujemy między innymi takie elementy jak: aranżacja planu i oświetlenia, efekty programów związanych z fotografią cyfrową, możliwości, które daje fotografia tradycyjna, łączenie fotografii z innymi mediami.
Kładziemy nacisk na fotografię, która jest nie tylko widokiem rzeczywistości, ale także nośnikiem naszej wyobraźni i narzędziem przekazu wizualnego.
W naszej pracy ważny jest eksperyment oraz analiza procesu twórczego.
Rozwijamy umiejętności nabyte podczas zajęć z fotografii na I roku studiów. Wykorzystujemy możliwości aparatów fotograficznych w kontekście kreacji. Uczymy się dobierać odpowiednie elementy kompozycyjne oraz narzędzia, tak, aby rezultat pracy był zgodny z zamierzoną koncepcją i przekazywał określony komunikat.
Rozmawiamy o naszych pracach, przeprowadzamy ich krytykę oraz uwzględniamy uwagi w dalszym procesie twórczym.
Omawiamy i planujemy różne formy prezentacji powstałych prac, na przykład podczas wystawy końcowej.
W Pracowni realizujemy określone tematy takie jak: „Martwa natura-kontekst współczesny” czy „Zadziwienie”. Ilustrujemy poezję haiku pracami fotograficznymi, wykonujemy ćwiczenia z techniki cyjanotypii. W ramach zajęć powstają również obiekty fotograficzne. Ważnym elementem w każdym semestrze jest realizacja projektu własnego.
Z Pracownią związane jest Koło Naukowe „Fotografia w działaniu”. Członkinie i członkowie koła wzięli udział w wystawie „Zbiór nieskończony” podczas Przeglądu Uczelni Artystycznych w 2022 r. Przegląd był częścią Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.
Pracownia Kreacji Fotograficznej jest dyplomującą dla osób studiujących na I stopniu.
Autorką pracy otwierającej prezentację Pracowni jest Anastasiia Posliedova.