Prowadzący
dr Łukasz Kosela
asystentka stażysta
Aleksandra Murawska
Pracownia od 3 do 6 semestru studiów I stopnia, dyplomująca I stopień
Współpraca:
współpraca w obszarze rejestracji obrazu - Oświetlenie Planu i Postprodukcja Obrazu Cyfrowego / dr Piotr Kucia
współpraca w obszarze dźwięku - Dźwięk - Rejestracja i Edycja / mgr Stefan Węgłowski
Treści programowe nauczania:
Program pracowni oparty jest na dydaktyce prof. Oskara Hansena, rozwijanej następnie na Wydziale Sztuki Mediów przez prof. Grzegorza Kowalskiego.
Realizowane w pracowni tematy:
Zajęcia mają na celu nauczenie podstaw kompozycji czasoprzestrzennej, procesu przekształceń, operowania językiem form wizualnych. Studenci poznają krok po kroku zależności kompozycyjne form przestrzeni.
Na latach starszych tematy zadań wprowadzają studentów w problematykę zagadnień czasoprzestrzennych oraz performatywnych o rosnącym stopniu trudności.
Narzędziem rejestracji są: aparat fotograficzny i kamera wideo. Narzędziem syntezy są: montaż i elektroniczne środki przekształcania obrazu.
Facebook https://www.facebook.com/PPA.WSM
Instagram https://www.instagram.com/przestrzen_audiowizualna/
Koło Naukowe Przestrzeń Audiowizualna
Facebook https://www.facebook.com/PrzestrzenAudiowizualna
Instagram https://www.instagram.com/audiovisual_space
Historia
Oskar Hansen od 1952 roku prowadził Pracownię Brył i Płaszczyzn w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Architektury Wnętrz, pod kierunkiem Jerzego Sołtana. Nazwa pracowni nawiązywała do przedwojennej Pracowni Brył i Płaszczyzn Józefa Czajkowskiego. Od 1955 r. Oskar Hansen prowadził Pracownię Kompozycji Brył i Płaszczyzn na Wydziale Rzeźby. Od 1981 roku prowadził Międzywydziałową Katedrę Plastyki Zintegrowanej. Dwa lata później przeszedł na emeryturę.
W 2009 Grzegorz Kowalski, w ramach nowo powstałego Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie, utworzył Pracownię Kompozycji Brył i Płaszczyzn nawiązującą programem do dydaktyki hansenowskiej. W Pracowni nauczano podstaw języka wizualnego studentów I i II roku. Równolegle na latach starszych Grzegorz Kowalski kształcił studentów w ramach Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej, zwanej Kowalnią, przeniesionej z Wydziału Rzeźby. Asystentami Grzegorza Kowalskiego byli wówczas Łukasz Kosela i Tomáš Rafa.
W 2018 roku Grzegorz Kowalski przekazał prowadzenie Pracowni Brył i Płaszczyzn na WSM Łukaszowi Koseli.
W latach 2020-2022 Grzegorz Kowalski prowadził dydaktykę na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie.
W 2023 Łukasz Kosela zmienił nazwę Pracowni Brył i Płaszczyzn na Pracownię Przestrzeni Audiowizualnej. Grzegorz Kowalski przyjął zmianę nazwy z entuzjazmem.
Oficjalnie zmiana nazwy funkcjonuje od X 2023.